Zakopane – co warto zobaczyć
Zakopane – co warto zobaczyć
Oscypek z żurawiną, ciupaga i zdjęcie z pluszowym niedźwiedziem – z czym kojarzą Ci się te symbole? Brawo. Zakopane. Stolica Tatr. Jedna z najpopularniejszych destylacji turystycznych, jeśli chodzi o górskie eskapady. Oblegana nie tylko przez Polaków. Co warto zobaczyć w tym malowniczym mieście i jak nie dać się zwariować tłumom?
Góralu, czy ci nie żal, czyli Zakopane i miejsca must see
Zakopane ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko spacer ulicą Krupówki. W zależności od tego, co planujemy zobaczyć i jaki charakter będzie miała wycieczka (kulinarny, architektoniczny, sportowy), warto przygotować sobie listę konkretnych miejsc, których pominięcie spowodowałoby niedosyt. Myślisz, że poznałeś już wszystkie zakopiańskie kąty? Przekonaj się, że w Zakopanem można odkopać niezwykłe zaułki.
- Giewont – klasyka górskiego gatunku. Nazywany Śpiącym Rycerzem, króluje nad miastem, na szczyt prowadzą trzy szlaki. Być w Zakopanem i nie wybrać się na wędrówkę na Giewont brzmi jak zmarnowane wakacje w górach.
- Morskie Oko – największe jezioro w Tatrach, położone 25 km od miasta w Dolinie Rybiego Potoku. Po wędrówce na turystów czeka gorące kakao i szarlotka w schronisku. Niesamowite widoki i wspaniałe chwile relaksu wynagradzają trud dotarcia do celu.
- Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – kultowe miejsce, w którym kultura nabiera nowego znaczenia. 33 lata temu grupa zaangażowanych artystów postanowiła robić w Tatrach sztukę przez duże „S”. Początki były trudne, bez finansów, niskim sumptem, jednak niezłomność wzięła górę i dziś w teatrze, oprócz spektakli, organizowane są festiwale, koncerty czy wystawy.
- Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Willa Koliba. To pierwszy budynek, który odwołuje się do dawnego stylu architektonicznego z zachowaniem typowych elementów budownictwa. Jeśli chcesz zachwycić się niepowtarzalnym designem górskim, który lansował Stanisław Witkiewicz, koniecznie udaj się na ulicę Kościeliską 18. Kolebka zakopiańskiej architektury na wyciągnięcie ręki.
- Antałówka – wspaniałe wzniesienie niedaleko centrum, które coraz częściej doceniają turyści. Jeśli chcesz podziwiać fantastyczną panoramę Tatr i całego Zakopanego, Antałówka z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Z przymrużeniem oka nazywana małym rajem dla fotografów, którzy niekoniecznie wdrapują się na szczyty gór.
- Willa pod Jedlami – to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy pragną spokoju i chcą uciec od tłumów na Krupówkach. Miejsce niezwykle urokliwe, z historią w tle, oaza dla botaników-amatorów, którzy mają okazję odpocząć w cieniu limb, modrzewi i cisów. Władysław Hasior, poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czy Stanisław Witkiewicz byli tu przed Tobą. Odkryj to, co kiedyś urzekło artystów.
- Papugarnia „Egzotyczne Zakopane” – to świetna alternatywa dla wymagających szlaków górskich i dobra odskocznia, aby odpocząć w nietypowy sposób, bo… w towarzystwie ptaków. I to jakich! To nie jest kolejna papugarnia, której celem jest tzw. masówka. Tutaj papugi są specjalnie szkolone i otoczone wyjątkową opieką. Zarówno odwiedzający to miejsce, jak i ptaki czują komfort przebywania ze sobą.
- Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku – miejsce z historią. Wejście na cmentarz możliwe jest po opłaceniu symbolicznej kwoty, obok znajduje się drewniany kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Grobowce zachowane są w stylu zakopiańskim. Tytus Chałubiński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński czy Stanisław Marusarz to tylko niektóre nazwiska zasłużonych, których pochowano na cmentarzu.
- Skocznia Wielka Krokiew – z zapartym tchem śledzisz każde zawody skoków narciarskich, a na ścianach Twojego pokoju do dziś wiszą plakaty z Adamem Małyszem lub Kamilem Stochem? Nie możesz nie uwzględnić skoczni w swoim planie turystycznym. Zdecydowanie robi wrażenie, zarówno widziana z dołu, jak i z perspektywy skoczka na górze.
- Dom do góry nogami – do odwiedzenia nie tylko nad polskim morzem, ale również w stolicy sportów zimowych, czyli w Zakopanem. To forma rozrywki, którą rodacy z niewiadomych powodów sobie upodobali i słusznie. Przetestuj swoje możliwości i przekonaj się, że zmiana perspektywy wcale nie należy do najprostszych – sufit podłogą, podłoga sufitem, nie daj się zwariować i okiełznaj architektoniczny rollercoaster.
- Gubałówka – są tacy, którzy kłócą się o to, które miejsce w Zakopanem jest rzeczywistą wizytówką tego miasta. Giewont, Kasprowy Wierch, Dolina Kościeliska, Gubałówka? Z pewnością i ona. Na Gubałówkę można się wspiąć, ale można również dostać się tam koleją liniowo-terenową. Dla wspaniałej panoramy Tatr bardzo warto!
Zakopane – co warto zobaczyć? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a krótki urlop może nie wystarczyć, aby z listy odhaczyć absolutnie wszystko, niemniej zdecydowanie należy pochylić się nad mocną selekcją atrakcji i szczytów górskich. Jedno jest pewne – Zakopane jest wyjątkowe i pozwala zapomnieć o codziennych obowiązkach. Gotowi do drogi?