Blog

Ostatnie artykuły
Polacy przywożą swoje najpiękniejsze wspomnienia z podróży [NOWY RAPORT]

Polacy przywożą swoje najpiękniejsze wspomnienia z podróży [NOWY RAPORT]

  • Bez jakich obrazów nie moglibyśmy żyć? Sklep wOkularach.pl zapytał o to 800 osób w swoim najnowszym badaniu.
  • Okazało się, że 40% z nas najbardziej brakowałoby codziennego widoku otaczającej przyrody.
  • Co trzecia osoba najpiękniejszą scenerię w życiu dostrzegła podczas podróży.
  • Wyjazdy królowały również wśród widoków, o których zobaczeniu ankietowani najbardziej marzą.

Zdrowe oczy pozwalają nam doświadczać uroków otaczającego świata. Jaki widok najbardziej doceniamy na co dzień? Co najpiękniejszego udało nam się dostrzec, a o zobaczeniu czego nadal marzymy? Sprawdził to sklep wOkularach.pl.

Okazało się, że w życiu aż 97% z nas istnieje obraz, bez którego nie wyobrażamy sobie codzienności. Nasze oczy najbardziej cieszy natura. O widoku drzew, nieba czy słońca jako najbardziej niezbędnych na co dzień wspomniała połowa kobiet oraz co trzeci mężczyzna. Ankietowani pisali:

– Bez nieba, bez względu na to, czy jest słońce czy zachmurzenie, w niebie znajduję ukojenie.

– Wiejski widok z mojego okna: mazowieckie piachy, pola, gdzieniegdzie jakieś drzewa, krzaczki, wysokie trawy.

Zapytani o to, co najpiękniejszego udało im się zobaczyć, badani obu płci najczęściej odnosili się do odbytych podróży. Na 27% z nas największe wrażenie wywarła sceneria, dostrzeżona za granicą. Z kolei 6% badanych za najcudowniejszy widok w swoim życiu uważa jeden z zakątków Polski.

– To był chyba pierwszy raz, kiedy zobaczyłam morze (to było dopiero pod koniec podstawówki, na obozie sportowym) – widok Bałtyku w połączeniu z zapachem, wiatrem i dotykiem piasku to było dla mnie coś zupełnie nowego i pięknego – pisze jedna z respondentek.

– Moim zdaniem nie tyle jest istotne co widzimy, ale w którym momencie naszego życia „to” widzimy. Jakie towarzyszą temu emocje. Dla mnie najpiękniejszym momentem w życiu był widok katedry w Sienie, skąpanej w świetle zachodzącego słońca, po tym jak pobrałam się z moim mężem – zdradza druga.

Co ciekawe, pisząc o podróżach, aż 7 na 10 osób wspomina krajobrazy i cuda natury. Zachwycają nas zwłaszcza wschody i zachody słońca, górskie panoramy oraz zorza polarna. Nie ulega więc wątpliwości, że wyjazdy często traktujemy jako pretekst, aby uciec od zgiełku miasta, w którym żyjemy na co dzień.

Wśród widoków, które najbardziej chcielibyśmy zobaczyć, również królują podróżnicze scenerie. 14% z nas marzy o ujrzeniu pewnego zakątka Europy. Polaków przyciąga zwłaszcza Islandia, wspomniana przez 3% ankietowanych. Na terenie naszego kraju największym zainteresowaniem cieszą się z kolei Bieszczady.

Zaraz po europejskich lokacjach plasują się tereny Ameryki Północnej i Azji. O odwiedzeniu jednego z tych kontynentów fantazjuje po 11% badanych. Szczególnie istotne są dla nas Stany Zjednoczone oraz Japonia.

Badanie przypomina, że warto na moment się zatrzymać, aby docenić swoje oczy. To dzięki nim nosimy w swojej pamięci tak wiele niezapomnianych widoków. Dobrym pomysłem będzie również wpisanie w kalendarz profilaktycznego badania wzroku oraz przypomnienie o tym samym bliskim, aby udało nam się spełnić jak najwięcej marzeń.
Więcej szczegółów na temat badania można znaleźć pod linkiem: „Jakie widoki Polacy noszą w sercach? Raport o tym, co zawdzięczamy wzrokowi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *